• Post category:Duyurular

Sinop Üniversitesi Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi (SÜENAR) ile Sinop ilinde Topraksız Tarım Uygulaması yapan çiftçiler arasında karşılıklı işbirliğini ve ortak anlayışı teşvik etmeye ve geliştirmeye örnek olmak amacıyla, Sinop ili Taşmanlı Köyü sakinlerinden Sayın Rıfat KÖKLÜ ile kaynakları verimli kullanma ve topraksız tarım otomasyonu kullanımı işbirliğinde bulunabilmek için protokol imzalanmıştır.

Bu kapsamda SÜENAR yönetim kurulu üyelerinden Öğr. Gör. Fatih BULUT ve Arş. Gör. Mehmet Onur KARAAĞAÇ öncülüğünde topraksız tarım uygulaması yapılan seralarda bitkiyi besleme ve sulama otomasyon sisteminin geliştirilmiş ve çiftiçinin serasına kurulmuştur. Sistem, tamamıyla çiftçinin talepleri doğrultusunda SÜENAR tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Sistem, çiftçinin tercihine bağlı olarak istenilen besleme suyu Ph ve iletkenlik değerlerini ayarlayarak düzenli ve kesintisiz bir şekilde elektrik kesintisinde bile üretim yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca sistem güneş panelleri de entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Sayın Rıfat KÖKLÜ’ye sistemi kullanabilmesi için eğitim verilmiş ve 12 ay boyunca sistemin takip edileceği ve herhangi bir problem olması durumunda işbriliği yapılacağı hususunda taahhütte bulunulmuştur.

Sistem, 2 bin adet marul yetiştirilen topraksız tarım uygulaması olan bir seraya kurulmuş ve 100 adet marul üretimi ile test aşamasını başarı ile tamamlamıştır.